Професионална гимназия по механотехника, Сливен
Професионална гимназия по механотехника, Сливен е училище с дългогодишна история, доказала своето достойно място в образователната система.
Води своето начало от далечната 1959 година като Механотехникум, с паралелка и по специалността електротехника.
Учебното заведение получава името Николай Егорович Жуковски през 1966 г.
През 1985 год. ТМТ Николай Е. Жуковски се обединява със СПТУ по автотранспорт и СПТУ по машиностроене под общото наименование Техникум по механотехника и транспорт Иван Грудев.
През учебната 1992/1993 г. трите училища отново се обособяват като самостоятелни. Настъпва и промяна в наименованието на техникума - Техникум по механатехника Н. Е. Жуковски.
През 1994 год., учебните занятия в ТМТ стартират в нова сграда на ул. Стефан Султанов №9.
През 1997/1998 г. Професионално-техническо училище преминава към ТМТ, въвеждат се нови специалности - Механизация на селското стопанство и Мебелно производство.
През 2003 г. със заповед на министерството на образованието ТМТ се преименува в Професионална гимназия по механотехника.
През учебната 2007/2008 г. ПГ по механотехника се обединява с ПГ по транспорт.
Днес, в гимназията се обучават ученици от VIII до XII клас, които получават знания и професионални умения по специалностите: Автотранспортна техника, Автомобилна мехатроника, Мебелно производство, Производство на мебели, Машини и системи с ЦПУ.
Професионална гимназия по механотехника, Сливен предлага общообразователна и професионална подготовка във вискотехнологична учебна среда, с грижа към личностното, професионално израстване и реализация на учениците.
Методиката на обучение, която се прилага в учебното заведение, е съвременна и приспособена към традиционните методи и способи на обучение. По този начин учебната дейност и занимания са ползотворни и интересни и учениците усвоят както теоретични, така и практически умения и знания. ПГМ задоволява интересите на младите хора към съвременните технически науки.
Прилагането на иновационни методи адаптира обучението, съобразявайки го с бързо променящите се условия на икономическия пазар и нуждата от качествени специалисти.
За да бъдат възпитаниците конкурентоспособни в променящите се условия на съвременния свят, училището адекватно реагира и въвежда нови учебни специалности в годините на своето развитие.
Материалната база на училището е разположена в три сгради, включващи учебен автосервиз, цех по металообработване, 10 работилници по дървообработване, специализирани кабинети и два компютърни кабинета, оборудвани с модерна техника, подходяща за нуждите на учениците и обучителния процес.
Добрата техническа база позволява теоретичните знания да се прилагат и на практика.
Водеща цел в работата на Гимназията е тя да се наложи като институция със сериозни образователни, професионални и културни функции.
Обучението и образованието, което получават възпитаниците на Професионална гимназия по механотехника, Сливен са на високо ниво.
Учебното заведение се слави с големия професионализъм на преподавателите и тяхната всеотдайност към възпитаниците си, обграждайки ги с внимание, давайки им знания.
Анализирайки резултатите, гимназията отговаря на изискванията на новото време и целият колектив реагира адекватно на новата икономическа обстановка в страната и членството на България в ЕС.
Училището участва в разработване и прилагане на учебни планове и програми за различни форми на обучение и в международни проекти по програми на Европейския съюз.
Учебното заведение е наложило и утвъдило се, като едно от най-добрите в страната, изграждащо знаещи и можещи личности с широка култура, национални добродетели и интелект, пълноценни граждани на България, Обединена Европа и света.
Директор на Професионална гимназия по механотехника, Сливен е г-жа Елена Атанасова.
Ако искате да бъдете специалисти в избраната от Вас професия, желаете да получите най - добрата професионална подготовка, мечтаете да се реализирате в живота, точно това е Вашето училище.