НАЦИОНАЛЕН УЧЕБЕН КОМПЛЕКС ПО КУЛТУРА
Националният учебен комплекс по култура е създаден през учебната 1976/1977 година със седалище град София, кв. Горна баня.
Първоначално с една първа група на детската градина, с един първи и един пети клас и е асоцииран към ЮНЕСКО.
В основата на създаването на училището стоят идеите на италианската педагожка д-р Мария Монтесори, която развива педагогическа теория за обучение и възпитание чрез изкуството за развитие на индивидуалните възможности на децата и младежите, за уважение към личността на детето и развитие на таланта на децата, за освобождаване на личността на детето от всякакви притеснения.
През 1992 година националният учебен комплекс по култура е преобразуван в Лицей с изучаване на италиански език и култура с чуждестранно участие.
Със своята учебно - възпитателна, научно - приложна и художествено - творческа дейнст комплексът функционира като център за възпитание и обучение на деца и ученици от четири додеветнадесетгодишна възраст.
Включва детска градина, начален курс - от първи до четвърти клас, среден курс - от пети до осми клас и Лицей с изучаване на италиански език и култура с два профила - хуманитарен и научен.
Учебният комплекс извършва дейност по принципите за комплексна подготовка на общообразователните предмети и различни видове изкуства, интензификация на учебно - възпитателния процес, интеграция на учебното съдържание по сродни учебни дисциплини, естетизация на средата, психологизация на обучението и социализация на личността.
Детската градина е първото звено в структурата на комплекса, където децата се насърчават чрез участието в разнообразни дейности - игрови, учебни и творческа. Обучението и възпитанието се извършва при целодневен режим. Престоят на децата е тригодишен. Разпределени са в шест групи - по две за всяка възраст. За децата от всяка възрастова група се грижат по две учителки и помощник - възпитател.
Детската градина работи по Образователно направление НЕОГЕЯ, под научната редакция на Ирина Колева. Тази програма се допълва и обогатява с опита и традициите, които градината има, натрупани през дългогодишната работа като експериментална.
Медицинско обслужване децата получават от лекар и медицинска сестра.
В началния и средния курс на обучение в комплекса, освен общообразователната подготовка, се обръща особено внимание на заниманията с изкуства и спорт.
Всички деца и ученици изучават различни форми на пластичните изкуства - живопис, графика, художествен текстил, керамика, дърворезба, музика с използване при по - малките на орфови инструменти, български народни танци, бални и характерни танци.
Естествено продължение на тази подготовка са заниманията по интереси, при които се задълбочават и разширяват познанията и овладяването на изкуствата, съобразно индивидуалните заложби на децата.
Обучението в лицея се провежда от български и италиански преподаватели по учебни програми, съобразени с образователните стандарти на България и Италия.
Учебният план предоставя възможност за обучение чрез общозадължителни, задължителноизбираеми и свободноизбираеми предмети.
Чуждоезиковото обучение е една от основните характеристики на лицея и се осъществява по оригинални учебни системи.
Възпитаниците получават български и италиански дипломи.