ВАРНЕНСКА ТЪРГОВСКА ГИМНАЗИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ
Варненска търговска гимназия Г. С. Раковски води своето начало от далечната 1904 година с името Търговско практическо училище. Помещава се в частно здание. Училището е с тригодишен курс на обучение, осъществявано в две паралелки.
През 1914 година учебните занятия започват в новопостроената училищна сграда.
От 1 септември 1943 година училището става държавно и се нарича Държавна търговска гимназия Цар Симеон II.
През 1952 година училището става Техникум по икономика с патрон Георги Стойков Раковски. До 1989 година Техникум по икономика подготвя средни икономически кадри, като обучението е на принципите за планомерно и пропорционално развитие на стопанството.
От учебната 1989/1990 година Техникум по икономика прави реални опити за ориентиране на обучението към изискванията на пазарна икономика, като предлага различни специалности.
От 1996 година Техникум по Икономика - Варна е утвърден за партньор и едно от петте пилотни училища по Българо - Австрийски образователен проект.
През 1998 година по програма ФАР е оказана съществена материална помощ на училището, с която е оборудвана зала за Учебно - тренировъчните фирми и две зали по информатика.
През 2003 година - Техникум по Икономика Г. С. Раковски е преименован на Варненска търговска гимназия Г. С. Раковски. През 2004 година училището чества тържествено своят сто годишен юбилей.
Варненска търговска гимназия Г. С. Раковски подготвя кадри за малкия и средния бизнес в града и региона. Гимназията е притегателен център за много млади хора, изправени пред своя професионален избор, убедени че тук ще получат добро образование и възможност за добра професионална реализация.
Най - голямото богатство на училището са неговите възпитаници, които доказват своите умения и знания на всички равнища в икономическото пространство на страната и в света.
Гимназията не е само една от професионалните гимназии на Варна, тя е лицето - център на средното икономическо образование в региона от 1904 година до днес.
Възпитаниците на гимназията се обучават в учебно - тренировъчна фирма, където получават професионална квалификация в рамките на един практически ориентиран учебен процес, виждат и проследяват търговските процеси и техните взаимовръзки, както и цялостното ръководство на дадено предприятие. Натрупват социален опит и у тях се възпитава поведение за работа в екип.
В духа на образователната реформа училището работи по образователни проекти, насочени към приобщаването на професионалното ни образование и изискванията на Европейския съюз. Това са Българо - австрийски образователен проект, програма Phare и програмите на Джуниър Ачийвмънт.