ГРАДСКО ПОМОЩНО УЧИЛИЩЕ СОФРОНИЙ ВРАЧАНСКИ
Градско помощно училище Софроний Врачански е специализирано държавно училище за обучение на деца от І до VІІІ клас с пролреми в интелектуалното развитие.
Началото е поставено през учебната 1967/68 година, когато към ОУ „Кирил и методий” са създадане и четири помощни паралелки - две петокласни и две шестокласни.
По решение на Направление „Народна просвета” през учебната 1968/69 година тези помощни паралелки са отделени в специално училище - Градско помощно училище, поместено в сградата на училище „Юрий Гагарин”. През първата учебна година са разкрити седемнадесет паралелки.
Всички учители са били нередовни за обучение на деца с отклонения от нормалното умствено развитие. През 1969/70 година се откриват първите курсове за преквалификация към ЦИУУ град София. Учителите, основали ГПУ са и първите олигофренопедагози в града. Съставът им е малък, но желанието за работа – огромно.
През 1969 година вече са сформирани двадесет паралелки. През 1980 година по решение на Министерството на просветата, Градско помощно училище получава името на българския възрожденец Софроний Врачански, което носи и понастоящем.
Учебната 1985/86 година започва в нова сграда, намираща се на ул. „Христо Смирненски”. През 1988 година тази сграда е преустроена и пригодена според изискванията за работа в специалните училища, но липсва помещение за столово хранене, което затруднява целодневната организация на учебния процес. С помощта на всички учители през м. Януари 1989 година мечтата за собствена топла и уютна столова е осъществена.
Първият директор на ГПУ е г-жа Тодорка Йорданова, след нея - Пано Дойнов, Иван Джмбазов, Георги Атанасов, а от 1992 година до настоящия момент директор е г-жа Сийка Минчева.
Новото при приемането и обучението на децата с умствена недостатъчност е, че доскоро считаните за необучаеми деца с множество увреждания, с умерена и тежка степен могат да се обучават в помощни училища по индивидуални програми за развитие, без оценяване на постигнатите резултати, а с отчитане на определени показатели.
Сформираният Диагностичен екип към училището поддържа постоянна вразка с Екипа за комплексно педагогическо оценяване към РИО на МОН, както и с лекар-психиатър за проследяване динамиката в развитието на децата и невропсихичния им статус.