Български Народни Танци
Специалността „Български народни танци“ е най-новата в в НУФИ Широка лъка и е създадена през 2000 година.Курсът на обучение дава възможност на учениците да се запознаят и овладеят различните танцово-изпълнителски фолклорни стилове в България, също така да повишат своите технически и артистични изпълнителски умения.
Завършилите специалността ученици успешно продължават своето развитие като наложили се изпълнители в ансамблите „Тракия“, „Пирин“, „Българе“ и други, а болшинството са настоящи и завършили студенти във висшите учебни заведения по специалност „Българска народна хореография“.
Учениците завършили Специалност „Български народни танци“ получават:
Диплом за средно образование
Свидетелство за професионална квалификация III степен
Професия "Танцьор - специалност Български танци"
Кавал
Специалността „Кавал“ в НУФИ Широка лъка съществува от създаването на училището през 1971 година. Курсът на обучение дава възможност на учениците да се запознаят и овладеят различните изпълнителски стилове в България, като наред с това насърчава индивидуалните им качества към лично творчество и изграждане на индивидуален изпълнителски почерк.
Учениците завършили Специалност „Кавал“ получават:
Диплом за средно образование
Свидетелство за професионална квалификация-III степен
Професия "Музикант-инструменталист"
Народно пеене
Специалността „Народно пеене“ в НУФИ Широка лъка съществува от създаването на училището през 1971година, Курсът на обучение дава възможност на учениците да овладеят различните певчески фолклорни стилове на България, да бъдат част от камерните вокални състави, групите за автентичен фолклор и народния хор на училището.
Учениците завършили Специалност „Народно пеене“ получават:
Диплом за средно образование
Свидетелство за професионална квалификация-III степен
Професия "Музикант-вокалист"
Гъдулка
Специалност „Гъдулка“ при Национално училище за фолклорни изкуства Широка лъка "съществува от основаването на училището. В нея се обучават ученици от 8 до 12 клас. Гъдулката е инструмент, който се използва както като солиращ, така и като съпровождащ инструмент. Поради тези му функции употребата му е застъпена във всички инструментални художествени състави- оркестър, инстр. камерни групи, групи за автентичен фолклор, както и еднородният гъдуларски оркестър към училището.
Народен хор
Народният хор при НУФИ Широка лъка е един от представителните художествени състави в училището. В него участват учениците от Специалност "Народно пеене". В репертоара на хора са включени песни от различни фолклорни области, произведения със сложна многогласна фактура, творби от утвърдени композитори като Филип Кутев, Стефан Мутафчиев, Стефан Кънев, Красимир Кюркчийски,Кирил Стефанов, Иван Вълев, Петър Льондев, както и от млади автори.
Тамбура
Обучението по тази Специалност има над 40-годишна образователна традиция, като непрекъснато се обновява и развива.
Учениците изучават осем струнната тамбура, която е най – разпространена в България и намира приложение в оркестрите за народна музика. Учебната програма за специалността дава възможност на учениците да се запознаят с различните регионални изпълнителски стилове и майсторството на известни изпълнители. Учениците, изучаващи Специалност „Тамбура‘‘ участват в тамбурашкия оркестър на училището, в групите за автентичен фолклор, камерните инструментални групи и оркестри.
Учениците изучават тази специалност 5 години ( от 8 до 12 клас) и в края на обучението си получават:
Диплом за средно образование
Свидетелство за професионална квалификация – III степен
Професия ,,Музикант – инструменталист‘‘
Гайда
Обучението по Специалност „Гайда“ в Национално училище за фолклорни изкуства ,Широка лъка съществува от откриването на училището през 1971 г. В него се изучават двата вида гайди разпространени в България – джура и характерната само за Родопската фолклорна област каба гайда.
Първите учители по каба гайда в училището са известните майстори гайдари Дафо Трендафилов и Михаил Калфов, а по джура гайда Христо Лалев Шопов. В училището съществуват два гайдарски оркестъра. Единият е изграден от изпълнители на джура гайда, в чийто репертоар са включени пиеси от фолклорните области на България, а другият е съставен от изпълнители на каба гайда, които изпълняват мелодии характерни за Родопите. Училището дава възможност на учениците да участват в камерните инструментални групи и оркестри на училището. Завършилите специалност ,, Гайда‘‘ успешно се реализират, като изпълнители и учители.
Учениците изучават тази специалност 5 години (от 8 до 12 клас) и в края на обучението си получават:
Диплом за средно образование
Свидетелство за професионална квалификация – III степен
Професия ,,Музикант – инструменталист‘‘