НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ ХРИСТО БОТЕВ - 1907
НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ ХРИСТО БОТЕВ - 1907 създадено през 1907 г. е културен институт, пренесъл във времето традиции и духовни ценности.
В днешно време читалището развива и обогатява културния живот в града, разширява знанията на гражданите и ги приобщава към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата. В школите и клубовете на институцията деца и младежи развиват своите способности, получават знания и умения, за да продължават обучението си във висшите училища. Със своите дейности читалището е средище за комуникация между хората, предлагащо обмен на информация, взаимодействие, възприемане и разбиране. Организира за гражданите чествания на бележити дати от гражданския и религиозния календар, предлага концерти, лит. четения и др.
ЧИТАЛИЩЕ ХРИСТО БОТЕВ - 1907, Нови Искър, кв. Курило обслужва жителите на кв.Курило, които наброяват около 6 069 души : деца и учащи – 1150 ; работещи 3 769 и 1050 пенсионери. С културно-масовата си работа и художествена самодейност привлича населението на гр.Нови Искър и селата около него.
Една от основните дейности на читалището е библиотечната.
Като неразделна част от читалището, библиотеката активно участва в организирането на културния живот в квартала. Дейността на библиотеката включва:
- Организиране на посещения на деца и ученици в библиотеката с цел запознаване с правилата на обслужване на читателите.
- Кандидатстване с проекти пред МК за обогатяване на библиотечния фонд – при стартиране на програма и кандидатстване с проект за целева субсидия за подкрепа на художествено-творчески дейности.
- Обособяване тематични кътове с книги по повод празници и годишнини на известни автори.
- Организиране на литературни четения и срещи, лектории,представяния на нови книги;представяне на творби на местни автори.
- Обявяване на конкурси за литературно произведение, рисунки и други.
Библиотеката разполага със 17 572 тома литература.
Друга съществена част от нашата работа е художествената самодейност.
Важна и съществена част от дейността на читалището е грижата за развитие на любителското художествено творчество. Активно е участието на самодейните състави в празници и фестивали, което е доказателство, че читалището има водещо място в опазване и развитие на културните ни ценности.
Основните цели и приоритети в тази насока са:
- Запазване на традициите и фолклора на местната общност чрез издирване, възстановяване и представянето им на концерти, събори и фестивали.
- Включване на повече млади хора във формите на художествената самодейност.
- Търсене и привличане на специалисти за худ. ръководители за самодейните състави.
- Обогатяване и обновяване на сценичните реквизити, носии чрез кандидатстване за допълваща субсидия, пред МК.
Художествената самодейност е богата и разнообразна и обхваща голяма възрастова група - от 5 до 75 години. В момента действащи са 15 формации:
- Школа по пиано - с ръководител Василка Върбанова.
- Изобразително изкуство с ръководител Елена Хаджистоянова.
- Две школи по английски език - с ръководители Анита Златева и Ангелина Цветкова.
- Школа по шахмат, школа по таекуондо.
- Школа по модерни танци; школа по актьорско майсторство; школа по поп и джаз пеене; детско ателие по приложни изкуства; детски танцов състав “Искрица”.
- Клуб по народни танци “Искърци” ; женска вокална група “Омайни гласове”;мъжка група за изворен фолклор и младежки танцов състав.
Културно-масовата дейност включва гостувания на театри; циркови представления, гостувания на поп фолк изпълнители,концерти на групи и състави от квартала ; гостувания на самодейни колективи от страната и чужбина; срещи с писатели ;събори , кинопрожекции и др.
Изучаване на родния край
Работим по програма за опазване, изучаване и съхранение на народните традиции. През 2003 г. спечелихме проект към Национален фонд “Култура” – “Фолклорно училище в специфична градска среда”. Продължава събирането на материали.Целта е да се издаде книга с традиционни ритуали, песни, легенди и други.
Кандидатстваме по проекти към МК, СО, Програма “Спортни,младежки и детски дейности”.
В своята дейност се стремим да задоволим нуждите и потребностите на всички възрастови групи на територията на града и квартала.
Настоятелството смята, че читалището се вписва в новите европейски стандарти и има място в живота на българина, и се стреми да обнови и съобрази дейността си със съвременните изисквания и потребности на младите хора.