Регистър на училищата

СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ, Село Абланица

абланица

абланица, добра учебна подготовка абланица, добро училище община хаджидимово, иновативно училище абланица, качествено образование абланица, качествено обучение абланица, отлични педагози абланица, педагози с богат опит абланица, препоръчано средно училище община хаджидимово, средно образование абланица, средно училище абланица, средно училище община хаджидимово, средно училище пaисий хилендарски, средно училище пaисий хилендарски абланица, су абланица, су пaисий хилендарски, су пaисий хилендарски абланица, училище абланица, училище паисий хилендарски абланица, училище с богата история абланица, училище с добра база абланица, училище с добра подготовка абланица, училище с традиции абланица, училище със стем среда абланица

СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
Информация

СУ СВ. ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ

Средно училище Св. Паисий Хилендарски се намира в село Абланица, община Хаджидимово, Област Благоевград.

 

Светското училище в с. Абланица е открито на 25 октомври 1925 г., като заменя частното мохамеданско училище. Първият български учител е Тома Георгиев Попов. Първата учебна година започва с 62 ученици, от които 28 завършват първото отделение. Учителите срещат големи трудности със съпротивата на местното население срещу новото образование.

 

През 1928/1929 г. училището за първи път празнува 24 май. Също така се увеличава броят на учителите, включително Люба Кръстева, Георги Бойчев и други. През 1935/36 г. учениците са предимно българи-мюсюлмани, а през 1937 г. Адем Арнаудов, местен българин-мюсюлманин, става учител и води до напредък в образованието в селото.

 

През 1941/42 г. българите-мюсюлмани започват да се интегрират в училището. След 09.09.1944 г. възниква криза поради конфликти между местните мюсюлмани и християни. Учителят Тодор Тодоров е изгонен, а Адем Арнаудов подкрепя българското училище. През 1945/46 г. броят на учениците е 188 и за първи път участват момичета-мюсюлманки на 24 май. През 1947/48 г. Адем Арнаудов става директор, открива се прогимназиален клас и се правят усилия да се върнат учениците, включително момичетата. Образованието започва да се стабилизира.

 

През 1950/51 г. в училището започват да работят Мария и Величка Чачеви. Мария Чачева става важна част от образованието и културния живот на селото, като организира чествания за Нова Година и представления. През 1951/52 г. има висока отсъстваемост, но учителите работят за възрастните с курсове по ограмотяване. През 1952/53 г. се въвежда петобална система за оценяване. През 1953/54 г. директор става Димитрия Мачева, а учениците започват да взаимодействат с ученици от съседни села. През 1954/55 г. се назначават нови учители и се провеждат мероприятия, включително родителски срещи и ангажиране на родителите за подобряване на училищната среда.

 

През 1956/57 г. директор на училището отново е Адем Арнаудов. През 1957/58 г. се завършва новата училищна сграда, като учебните занятия се провеждат на открито за две седмици. През 1960/61 г. се организира търг за набиране на средства, открити са занимални и столова за учениците. От 01.02.1959 до 03.09.1961 г. в училището се прожектират филми, което води до лоша хигиена. През 1961 г. се открива новото читалище, а киносалонът започва да се използва за училищни мероприятия. През 1963/1964 г. училището получава статут на основно. През 1964 г. директор става Аратинов. През 1967 г. учителката Анна Маркова получава награда за обществена дейност. През 1968-1969 г. се създава кръжок по история, който организира разкопки в местностите "Мируля" и "Дрежно", като откритите артефакти се използват за училищен музей.

 

През 1972/73 г. директор на училището става Юри Газиев. Развива се извънкласна работа, въведено е еднакво спортно облекло за физическо възпитание, а учениците започват да получават топли закуска и обяд. До 1992 г. училището е основно, а от 1993 г. получава статут на средно общообразователно училище. През 1991-1995 г. директор е Юсеин Гърбев, който също става кмет на селото. През 1998 г. директор е Мехмед Имамов. През 2004/05 г. училището има 447 ученици и 49 учители. В периода 1998-2014 г. училището се утвърдява като конкурентноспособно в региона благодарение на професионалното управление, квалифицирания педагогически състав и съвременната материално-техническа база.


СОУ „Св. Паисий Хилендарски” става желан и гостоприемен дом за учениците от Абланица и околните села, с броя на учениците вариращ между 360 и 400. Училището осигурява безопасна и удобна среда за учениците, които се обучават с желание и без да се потиска детската им същност. Учебният процес е динамичен и нестереотипен, с високо ниво на преподаване.

 

Материално-техническата база е в отлично състояние след основен ремонт, а училището активно работи по проекти за нейното подобряване. През 2007/2008 г. е създадена паралелка по специалността "Производство на обувни и кожено-галантерийни изделия", но поради намаляване на броя на учениците, през 2013/2014 г. тя е закрита.

 

В училището се провеждат много извънкласни и извънучилищни дейности, а също така училището участва в различни проекти и програми като:

 

  •  Проект “Успех”

 

  • Проект ”Квалификация на педагогическите специалисти”

 

  • Проект ”Жълт минзухар”

 

  • Проект “Инспектиране”

 

  • Национални програми: ”Без отсъствие” и ”Без свободен час”

 

На 24 април 2020 г. училището отбеляза своята 95-годишнина.През десетилетията учебното заведение се утвърди като важен образователен център в региона, а днес продължава да гради традиции и да следва съвременни практики в обучението.

 

СУ Св. Паисий Хилендарски е включено в списъка на иновативните училища в страната. В него се обучават ученици от първи до дванадесети клас, които получават не само знания, но и умения, необходими за живота и бъдещото им развитие.

 

 

 

Директор на СУ Св. Паисий Хилендарски, село Абланица е г-жа Калинка Гайтанинчева.

Контакти

Средно училище Св. Паисий Хилендарски

Село Абланица, Община Хаджидимово, ул. Христо Ботев 1
GSM: 0884706260, 0882749643, 0882750607, 0884706235
Интернет сайт: www.sou-ablanica.com

Галерия

СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ

Още Училища в Община Хаджидимово

Oсновно училище Свети Свети Кирил и Методий

Oсновно училище Свети Свети Кирил и Методий, Блатска

Основно училище Св. Св. Кирил и Методий, село Блатска е извор на знание, средище на духовна изява, огнище на национални традиции. Отворило врати, за да посрещне своите жадни за знание възпитаници, по

Основно училище Никола Вапцаров

Основно училище Никола Вапцаров, Копривлен

Основно училище Никола Вапцаров, село Копривлен е учебно заведение, осигуряващо на своите възпитаници обучение според държавните образователни изисквания и стандартите на Европейския съюз в духа на де

СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ

СРЕДНО УЧИЛИЩЕ СВ ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ, Абланица

Средно училище Св. Паисий Хилендарски се намира в село Абланица, община Хаджидимово, Област Благоевград. Светското училище в с. Абланица е открито на 25 октомври 1925 г., като заменя частното