Средно училище Христо Ботев
Средно училище Христо Ботев, Джебел е учебно заведение с богата история, извор на знание, средище на духовна изява, огнище на национални традиции.
Учебното дело в Шейх Джумая / някогашното име на Джебел / води началото си от далечната 1925 година, когато жадните за наука децата започват да сричат българското азбуки.
Училището е настанено и разполага с една единствена стая, в която има маса, сковани дъски, служещи за чинове и черна дъска. Единственото пособие е тебеширът. Но това не възпира малките любознателни възпитаници, които искат да се учат на четмо и писмо.
През 1927 год. поради нарастващият брой ученици налага нужда от повече класни стаи. На училището са предоставени стаи в двуетажната сграда на някогашния полицейски участък в центъра на града.
От 1929/30 учебна година училището се помещава в нова училищна сграда и е вече прогимназиално. Носи името на Св. Св. Кирил и Методий.
През 1936 година учебните занятия вече се провеждат в специално построена сграда - някогашният Център за работа с деца.
През 1959 год. българското училище Св. Св. Кирил и Методий и турското Назъм Хикмет се сливат, приемайки за свой патрон името на великия български поет и революционер Христо Ботев.
Но сградата се оказва доста малка, за да побере учениците от двете учебни заведения. Това налага построяването на ново училище, което през 1972 год. е разширено с надстрояването на втори етаж.
През 1974/1975 година основното училище прераства в Единно средно политехническо училище.
През 1985 год. учебните занятия стартират в новопостроената модерна училищна сграда, която разполага с добра база, включваща специализирани кабинети, просторни класни стаи, физкултурен салон, актова зала, столова и обширна спортна площадка.
В своята дългогодишна история ОУ Христо Ботев, Джебел непрекъснато се развива, обновява и модернизира. От първия учебен ден до днес, звънецът призовава своите възпитаници с труд и упорство да се учат и да помнят, че тяхния корен е тук на това място.
С всеотдайност и упоритост училището гради своя авторитет и върви напред. Учителският колектив се утвърждава, като сериозен методически център и училището е определено за базово, където децата се възпитават и обучават в съвременна обстановка, съчетаваща иновативни и традиционни методи.
Усилията за развитие на училището са насочени предимно към увеличаване ефективността на учебния процес, повишаване качеството на обучение и образование чрез въвеждане, прилагане и методическо осигуравяне на държавни образователни изисквания за учебно съдържание, учебен план, учебни програми и учебници и осигуряване на равен достъп до образование на различните групи деца.
Екип от високо квалифицирани преподаватели, отлични педагози с богат опит, полагат грижи за формиране на личности с висока интелектуална подготовка и култура, с ярко изразено гражданско съзнание и поведение.
Преподавателите се стремят да предадат възможно най-много учебен материал на децата, за да поставят една успешна основа за тяхното по-нататъшно образование.
Тяхната мисия и цел е да предадат своите знания на учениците по най-достъпния за тях начин. По този начин учебната дейност и занимания са ползотворни и интересни за децата. Учениците усвоят както теоретични, така и практически умения и знания.
Успех за училището са профилираните паралелки с информатика и биология и паралелката с чуждоезиково обучение. Висок е процентът на младите възпитаници на училището, които продължават своето образование във висши учебни заведения.
ОУ Христо Ботев, Джебел предоставя на своите възпитаници възможността да се включат в различни извънкласни дейности по различни европейски проекти, за повишване мотивацията за учене, разширяващи специфичните знания, умения и компетентности.
Всяка година децата с трепетно вълнение прекрачват прага на своето училище, което ги посреща с радост. Те растат пред очите му. После поемат по своя път и то ги изпраща с мъка, но получава най-добрата награда - те никога не го забравят.
Директор на учебното заведение е г-жа Нежиха Хасан.