Средно училище Неофит Рилски
Средно училище Неофит Рилски, Долна баня е учебно заведение с богата история, изпълнена със събития, допринесли за сегашния вид и авторитет на учебното заведение.
Отворило врати през далечната 1851 год., за да посрещне своите жадни за знание възпитаници, утвърдило се като средище на висока култура, творчество и образованост.
Преди 160 години, през тежките години на турското робство, гордите родолюбци в Долна баня, разбрали силата на просвещението се захващат с богоугодно и спасително дело да дадат образование на децата си, за да запазят вяра, род и родина.
Долнобанското училище открито през есента на 1851 г. се помещава в малка стаичка, специално пристроена към къщата на родолюбивия долнобанец Стоичко Николов.
Дълги години училището е еднокласно с обучение от един учител, а главни предмети са писане и смятане, четене на църковни книги и заучаване молитви наизуст.
През 1878 г. след Освобождението селището продължава да расте и се развива, увеличава се броят на учениците и къщата на баба Милка Стойкова, която 12 години служи за училище, трудно побира децата, желаещи да учат.
Така, през 1879 г. местната управа решава да построи в центъра на селото нова училищна сграда. Строежът е извършен от майстори от град Пещера. Изградена е хубава постройка във възрожденски стил, с много прозорци на всяка стена, които да осигуряват повече светлина, обзаведена според тогавашните изисквания и възможности. Новопостроеното училище е първата обществена сграда в Долна баня след Освобождението. Запазена и до днес, тя е музей.
След редица промени и събития, през 1911 година общината взема решение да построи нова сграда, настоящата сграда на училището, със свои средства. Строежът е финализиран през 1918 година. Новото училище е голямо, масивно здание, изградено във възрожденски стил, с 12 просторни и светли класни стаи, 7 по-малки и физкултурен салон.
През учебната 1918-1919 г. е открит І-ви гимназиален клас с четирите паралелки със записани и постъпили 193 ученици - 143 момчета и 50 момичета.
Всяко училище има своя история на създаване, утвърждаване и развитие, но всичките имат една обща цел: да предоставят добро образование, да изградят личности и да дадат пълноценна професионална квалификация.
В началото на учебната 1944-1945 г. е открита непълна смесена гимназия - ІV, V, VІ /днешните VІІІ, ІХ и Х клас /, а през следващата година е разкрит и ХІ клас.
Поради материални трудности, за оизвестен период от време гимназията е затворена, до 1955-1956 г., когато Министерството на народната просвета отново открива гимназията като горен курс на Средното политехническо училище с плануван прием 250 ученици от VІІІ до ХІ клас са приети 427.
През учебната 1970-1971 г. е открита климатична паралелка за ІХ, Х и ХІ клас.
През всички тези немалко години Долнобанската гимназия е съкровена част от миналото и настоящето, една от емблемите на града.
СУ Неофит Рилски, Долна баня предлага обучение на деца от 1-ви до 12-ти клас. Паралелките, които функционират в училището, са: Непрофилирана, Паралелка с технологичен профил - Туризъм и Полуинтернатна.
Учебното заведение разполага с добре поддържана материална база, с кабинети по различните предмети: биология, химия, физика, изобразително изкуство, музика, с две зали по информационни технологии, физкултурен салон, библиотека, медицински кабинет и добре обзаведени стаи за целодневното обучение на децата.
Учебните занятия се провеждат в 2 смени и се водят от висококвалифицирани преподаватели. На учениците се предоставят възможности за извънкласни дейности.
СУ Неофит Рилски, Долна баня участва в редица проекти. Извършва се прием на ученици в Първи клас и прием след Седми клас.
Методиката на обучение, която се прилага в учебното заведение, е съвременна и приспособена към традиционните методи и способи на обучение. По този начин учебната дейност и занимания са ползотворни и интересни за децата. Учениците усвоят както теоретични, така и практически умения и знания.
У учениците се възпитава любов към четенето и езиците, възможност за усвояване на граматичните правилата в езика, възможности за писмени и устни изяви.
Педагогическият колектив е съставен от висококвалифицирани и опитни преподаватели, които полагат усилия да изградят насърчаваща и подкрепяща среда за учениците и развитието на индивидуалната личност.
През 2011 г. учебното заведение чества своята 160-годишнина. Малко са училищата в България, които честват такъв голям и светъл юбилей - 160 години просвета, средище на култура, поколения обучени деца на роден език, място, от което тръгват знаещи и можещи млади хора.
Живеейки в ново време, отдалечени на десетки години от началото, но запазили спомена за тях, поколенията преди нас, които не са забравили пътя към родното училище и както някога, така и днес, то е светлик, извор на просвета, култура и българщина.