В Професионална гимназия по аудио-, видео- и телекомуникация А. С. Попов се извършва прием и обучение по следните модерни и актуални специалности:
ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННИ СИСТЕМИ - професионално направление Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника;
Професия: Техник по комуникационни системи
Учениците придобиват знания, умения и компетентности за проектиране, експлоатация, диагностика и поддръжка на телекомуникационна техника, мобилни мрежи и системи, оптични мрежи.
Завършилите обучението си ученици могат да се реализират във фирми за телекомуникационна техника, сигнално-охранителни системи, мобилни оператори, оператори на телекомуникационни услуги и др.
ПРИЛОЖНО ПРОГРАМИРАНЕ - професионално направление Компютърни науки;
Професия: Приложен програмист
Учениците придобиват знания и умения за операционни системи, бази данни, езици за програмиране; професионални компетенции за работа с компютри и сървърни архитектури, конфигуриране, администриране и създавене на приложен софтуер.
Завършилите обучението си ученици могат да се реализират във фирми като консултанти, поддръжка на софтуер, интернет и приложения, администратори на уеб сайт, фрилансери и др.
КОМПЮТЪРНИ МРЕЖИ - професионално направление Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника;
Професия: Техник на компютърни системи
Насочена към подготовката на специалисти в областта на компютърните мрежи.
Обучението включва учебна практика свързана с процесори, памети и дънни платки, компютърни мрежи, периферни и запомнящи устройства, асемблиране на РС, диагностика и ремонт. Изучава се чужд език по професията на високо техническо ниво.
Завършилите обучението си ученици могат да се реализират като администратори и проектанти на компютърни мрежи, защото този сектор непрекъснато се нуждае от квалифицирани специалисти.
КОМПЮТЪРНА ТЕХНИКА И ТЕХНОЛОГИИ - професионално направление Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника;
Професия: Техник на компютърни системи
Актуална и високо ценена специалност, включваща курсове по програмиране и хардуерни технологии, целящи придобиването на основополагащи знания, развиващи логическото и алгоритмично мислене, както и придобиването на практически умения за работа с най-съвременните софтуерни технологии и хардуер, резултат от което е развитието и израставането в професионалната сфера.
Софтуерната среда за подготовка по програмиране е Visual Studio Enterprise 2015, която включва среди за разработка на Visual Basic, Visual C++ и C#. За проектиране на дънни платки се използва програмният продукт PSpice.
Завършилите обучението си ученици могат да се реализират във всички фирми от IТ сектора.
МИКРОПРОЦЕСОРНА ТЕХНИКА - професионално направление Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника
Професия: Техник на електронна техника
Придобиват се знания и умения за преобразувателна и микропроцесорна техника, приложен софтуер; професионални компетенции за работа с приложни програмни продукти, проектиране, диагностика и ремонт на компютърни и микропроцесорни системи.
Завършилите обучението си ученици могат да се реализират във фирми в областта на електрониката, компютърните системи.
СИСТЕМНО ПРОГРАМИРАНЕ - професионално направление Компютърни науки
Професия: Системен програмист
Придобиват се знания и умения за компютърни системи, бази данни, компютърни мрежи, графика и дизайн; професионални компетенции за интернет и обектно ориентирано програмиране, инсталация, конфигурация и администрация на софтуер, създаване на Web приложения.
Завършилите обучението си ученици могат да се реализират във фирми, занимаващи се с програмиране, компютърни системи, вградени управляващи системи, компютърни мрежи, като Web дизайнери и мн. др.
ОХРАНИТЕЛНА ТЕХНИКА И СИСТЕМИ ЗА СИГУРНОСТ - професионално направление Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника
Професия: Техник на електронна техника
Придобиват се професионални компетенции за определяне състава на необходимото охранително оборудване, правилата за разполагането му, спецификата на монтажа и програмирането.
След завършване на обучението си учениците могат да се реализират във фирми в областта на електрониката, компютърните системи.
Завършилите всички специалности получават трета квалификационна степен – ТЕХНИК или ПРОГРАМИСТ и имат предимство за прием във факултета по телекомуникации в Технически университет – София и Висше училище по телекомуникации и пощи, признаване на кредити в Нов Български Университет.