Професионална гимназия по земеделие Христо Ботев
Професионална гимназия по земеделие Христо Ботев, Ямбол е учебно заведение с дългогодишна история и традиции.
Учебното заведение води своето начало от 1935 г. с разкриване на Допълнително земеделско училище. Правоприемник на две учебни заведения за подготовка на кадри в селското стопанство: Школата за бригадири в растениевъдството и животновъдството и Школата за тракторни бригадири - солидна база за новооткрития през 1953 г. Техникум по механизация и електрификация на селското стопанство.
През 1957 г. със заповед на МЗГ, ТМЕСС и МТУ се сливат и се създава единно училище - Техникум по механизация на селското стопанство.
За патрон на техникума е избрано името на известният български поет и революционер Христо Ботев, което носи от 1960 г.
През годините 1958-1965, в учебното заведение са се обучавали, завършили средно образование младежи и девойки от цялата страна, с ежегоден прием до девет паралелки - добър атестат, който и днес напомня за ролята на техникума в подготовката на кадри за механизация на земеделието.
От 2003 г. Техникумът вече е Професионална гимназия по земеделие.
Безспорният авторитет на учебното заведение, се дължи на качеството на учебно-възпитателната работа и на постигнатите високи резултати. През годините то се е утвърдило като водещо учебно заведение в град Ямбол.
Учебната дейност протича съгласно утвърдените от Министерството на образованието, младежта и науката планове и програми.
Методиката на обучение, която се прилага в учебното заведение, е съвременна и приспособена към традиционните методи и способи на обучение. По този начин учебната дейност и занимания са ползотворни и интересни и учениците усвоят както теоретични, така и практически умения и знания.
Добрата техническа база позволява теоретичните знания да се прилагат и на практика.
ПГЗ Христо Ботев, Ямбол е едно от авторитетните училища в България, подготовящо добри специалисти със средно образование.
Учебното заведение задоволява интересите на младите хора към съвременните технически науки.
Прилагането на иновационни методи адаптира обучението, съобразявайки го с бързо променящите се условия на икономическия пазар и нуждата от качествени специалисти.
За да бъдат възпитаниците конкурентоспособни в променящите се условия на съвременния свят, училището адекватно реагира и въвежда нови учебни специалности в годините на своето развитие.
Водеща цел в работата на Гимназията е тя да се наложи като институция със сериозни образователни, професионални и културни функции.
Обучението и образованието, което получават възпитаниците на ПГЗ Христо Ботев, Ямбол са на високо качество.
Учебното заведение се слави с големия професионализъм на преподавателите и тяхната всеотдайност към възпитаниците си, обграждайки ги с внимание, давайки им знания.
Анализирайки резултатите, гимназията отговаря на изискванията на новото време и целият колектив реагира адекватно на новата икономическа обстановка в страната и членството на България в ЕС.
Училището участва в разработване и прилагане на учебни планове и програми за различни форми на обучение и в международни проекти по програми на Европейския съюз.
Директор на ПГЗ Христо Ботев, Ямбол е инж. Тодор Тодоров.